Dominik Schlehöfer
Proč sis zvolil studium chemie?
Od dětství jsem chtěl být lékařem, takže jsem už na základní škole tvrdě pracoval na tom, abych se dostal na gymnázium v Chomutově. Tam jsem se také poprvé pořádně seznámil z chemií a biologií. Vyučující těchto předmětů byli skvělí a já se díky nim posunul zase o kus blíže ke svému cíli. Když jsem se po přijímacích zkouškách dozvěděl, že jsem neuspěl, na chvilku mě to zarmoutilo. Pak jsem si ale vzpomněl na slova, která nám říkal vyučující chemie: „Chemie je všude kolem nás a v chemii je budoucnost.“ Když jsem se nad těmi slovy zamyslel, uvědomil jsem si, že se chci podílet na budoucnosti. A tak jsem si ze svých přihlášek zvolil chemii. Rozhodně bych to neměnil. Chemie mě vždycky bavila a chtěl jsem se o tomto oboru dozvědět více. Studium na VŠCHT je velmi náročné, ale informace a zajímavosti, které se dozvídám, mnohonásobně převyšují obtížnost. Jsem si jist, že vše, co se během studia dozvídám je velmi užitečné pro mou budoucí praxi.
Co tě přimělo se zapojit do pomocných vědeckých činností v UniCRE?
Především zvědavost. Když se k nám ta nabídka dostala, okamžitě mě to zaujalo a chtěl jsem se do laboratoří UniCRE alespoň podívat. Když jsem si pak mohl vybrat, na čem bych chtěl pracovat, a dostal jsem svého vedoucího, zhostila se mě na chvilku nervozita. Nikdy jsem v laboratoři nepracoval a praxi jsem také žádnou neměl. Můj vedoucí byl ale velmi trpělivý a vše mi vždy několikrát vysvětlil, dokud mi opravdu nebylo všechno jasné. Všichni v laboratořích jsou velmi vstřícní a nápomocní. Lepší kolektiv bych si nemohl snad ani přát. A možnost přivydělat si peníze a ještě ke všemu získat praxi v oboru je skvělá kombinace pro začátek i pro motivaci do budoucna. Praxe, kterou získávám v UnCRE se mi už nesčetněkrát vyplatila i v laboratořích VŠCHT. Nebyl jsem tak nervózní a byl jsem si jistý tím, co dělám.
Co v UniCRE jako „pomvěd“ vlastně děláš?
V UniCRE pracuji v laboratoři, kde se testují zbytkové frakce ze sekundárního zpracování ropy. Mou prací je testování topných olejů, které se používají jako paliva pro zaoceánské lodě. Tyto topné oleje filtruji přes filtrační aparaturu a z hmotnostní bilance pak zjišťuji jejich stabilitu a obsah sedimentů. Tyto parametry jsou důležité pro volbu topných olejů, které v motorech lodí nenapáchají škody. Samozřejmě ale také vypomáhám se vším, o co se mi řekne a co svedu.