Historie rafinérsko-petrochemického výzkumu v Chemparku Záluží

Zdejší výzkum byl motivován poválečnou situací, kdy bylo potřeba vyrábět paliva pro Československo, aniž existovaly jiné zdroje. Zpracovávalo se uhlí a brzy bylo potřeba přejít na binární surovinovou bázi, tedy uhlí a ropu. Továrna byla poničena, němečtí odborníci byli odsunuti. V padesátých letech bylo uvaleno embargo na dovoz západních katalyzátorů i pokročilých technologií.

Štěstím pro litvínovský výzkum bylo i to, že se zde sešla skupina nadšených mladých inženýrů, kteří se nelehkého úkolu ujali.

Bylo potřeba vybudovat jak rozvojové, tak provozní laboratoře. Ty se v roce 1952 vyprofilovaly Výzkumného ústavu pro chemické využití uhlí (VÚCHVU), který měl v dobách svého největšího rozmachu až 300 zaměstnanců. Od roku 1962 působil se stejnou zkratkou jako Výzkumný ústav pro chemické využití uhlovodíků.

Profil tohoto ústavu kopíroval rozvoj továrny, která byla až do roku 1972 zaměřena na společné chemické zpracování uhlí a ropy. Od 70. let probíhal významný rozvoj podniku, který spočíval v kapacitním nárůstu výroby. Rozvoj se prohluboval množstevně (ropovod Družba) i kvalitativně (rozvoj hlubokého zpracování ropy, petrochemie a výroba polymerů). Výzkum výroby polymerů ovšem zabezpečoval VÚMCH (Výzkumný ústav makromolekulární chemie, dnešní Polymer institut Brno).

Výzkum byl motivován potřebou studia tzv. co-processingu obou surovin. Od roku 1972, kdy bylo zastaveno chemické zpracování uhlí, se jednalo o rozvoj čistě ropných procesů. VÚCHVU se nadále orientoval na výzkum vlastních heterogenně katalyzovaných procesů. Efekt vlastního výzkumu spočíval v tom, že zdejší výroba motorových paliv i polymerů odpovídala standardní evropské úrovni.

V rámci politických změn během 90. let, které se významně dotkly organizace českého chemického průmyslu, byl VÚCHVU přejmenován na Výzkumné a vývojové centrum Chemopetrol (VVC). Výzkum zde pokračoval podle potřeb podniku, zejména v oblasti katalytických procesů. Probíhal ovšem v prostředí konkurence dalších výzkumných pracovišť pozdějších vlastníků rafinerie - firem Shell, Agip a Conoco. To, že zdejší výzkum přečkal i toto období, ukazuje na jeho standardní evropskou úroveň. V rámci dalších organizačních změn probíhajících v té době v Unipetrolu byl úsek VVC spojen s tehdy samostatnou akciovou společností VÚAnCh.

1952

Zřizovací dopis VÚAnch

Založení výzkumného ústavu

Rozpočtová organizace Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh) byl založen jako výzkumná a vývojová základna koordinovaného rozvoje československého anorganického chemického průmyslu.

Významného postavení VÚAnCh dosáhl v oblastech:

  • krystalizace,
  • analytické chemie,
  • technologie výroby průmyslových hnojiv,
  • elektrochemie,
  • ochrany životního prostředí.
 

1962

1964

První transformace VÚAnCh

VÚAnCh přestal být rozpočtovou organizací. Do roku 1969 byl krátce součástí trustu podniků Slovchémia Bratislava. 

1969

1969

VÚAnCh se stává součástí koncernu Chemopetrol

VÚAnCh se stal koncernovou účelovou organizací koncernu Chemopetrol. Kromě svých stěžejních výzkumných aktivit se zabýval také inženýrskými problémy chemických procesů v mnoha dalších odvětvích, včetně hutnictví, strojírenství, potravinářského průmyslu i zemědělství.

VÚAnCh řešil zadané problémy komplexně, tedy od výroby přes užití výrobků po využití nebo alespoň zneškodnění odpadů.

VÚAnCh a řada jeho pracovníků měla oprávnění školit absolventy vysokých škol k dosažení vědecké hodnosti.

1989

1989

VÚAnCh se stává státním podnikem

VÚAnCh od 1. července 1989 fungoval jako samostatný státní podnik.

1995

1995

Transformace na akciovou společnost

1. ledna 1995 vznikla akciová společnost Výzkumný ústav anorganické chemie, a.s. Hlavním akcionářem byl stát (FNM ČR), menšími akcionáři byli Město Ústí nad Labem a Restituční fond.
 

1997

1997

Unipetrol se stává vlastníkem VÚAnCh

V březnu roku 1997 se majoritním akcionářem Výzkumného ústavu anorganické chemie, a.s. stal UNIPETROL, a.s., který je od dubna 1998 jeho jediným akcionářem.

1999

1999

Výroba kapalných hnojiv

VÚAnCh v tomto období vyráběl kapalná hnojiva a dodával je do široké obchodní sítě. Hnojiva byla určena spíše pro malospotřebitele. Výroba probíhala podle převzatých, ale i vlastních receptur. V roce 2007 ji přenechal Lovochemii, a.s.

2000

2000

Integrace výzkumných kapacit

V letech 2000 až 2001 VÚAnCh v rámci integrace výzkumných aktivit Unipetrolu přebírá výzkum společností Chemopetrol, a.s., Kaučuk, a.s., a Lovochemie, a.s.

VÚAnCh svoje aktivity koncentruje do dvou pracovišť, a to do Ústí nad Labem, kde zůstává sídlo společnosti, a do Litvínova-Záluží.

2001

2001

Stěžejní oblasti výzkumu

Po začlenění nových pracovišť, která se historicky zabývala jinými oblastmi chemie, VÚAnCh postupně soustředí centrum svého zájmu do oblastí:

  • efektivní a ekologická výroba motorových paliv,
  • příprava surovin pro výrobu polymerů,
  • trvale udržitelné využití obnovitelných surovin,
  • snižování emisí škodlivých látek,
  • pokročilé materiály.

Poslání a cíle

Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. je samostatným právním subjektem, jehož hlavním posláním je vědeckovýzkumná činnost a poskytnutí podpory chemickému průmyslu v oblastech našich hlavních výzkumných aktivit.

Mezi hlavní cíle UniCRE patří:

  • Získávání grantů na národní úrovni pro jednotlivé oblasti výzkumu UniCRE.
  • Zapojení se do evropských struktur podpory vědy, výzkumu a vývoje a získání podpory pro prioritní projekty v jednotlivých oblastech výzkumu UniCRE.
  • Prohloubení spolupráce s akademickými pracovišti, např. s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzitou Pardubice nebo Ústavem chemických procesů AV ČR, v.v.i..
  • Aktivní zapojení do organizací, podporujících aplikovaný výzkum i spolupráci s průmyslem a to jak v rámci regionu, tak i na národní a evropské úrovni.

Nabídka spolupráce s průmyslem

Společnost UniCRE nabízí kvalitní vědomostní i instrumentální základnu pro rafinérsko petrochemický průmysl, stejně tak i pro zavádění nových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie a ochrany životního prostředí, zahrnující špičkové vybavené experimentální centrum i vysoce kvalifikované analytického zázemí.

Nabídka spolupráce s výzkumnými institucemi

Společnost UniCRE spolupracuje a nabízí spolupráci ostatním výzkumným organizacím na řešení projektů v rámci národních i mezinárodních grantů a smluvních zakázek.

Nabídka spolupráce se studenty

Společnost UniCRE nabízí velmi výhodnou spolupráci s českými i zahraničními studenty magisterských a doktorských studijních programů. V současné době spolupracuje s vysokými školami (např. VŠCHT Praha, Univerzita Pardubice) a předními pracovišti Akademie věd ČR (např. UCHP, UFCH JH).

Pronájem konferenčních prostor Nabídka pronájmu konferenčních prostor

Nabízíme k pronájmu konferenční prostory UniCRE v Chemparku Záluží i v Ústí nad Labem. Všechny místnosti jsou vybaveny prezentační technikou. Uspořádání stolů a židlí v jednotlivých místnostech lze měnit podle potřeb zákazníka. Na požádání zajistíme flipchart či prezentéry.