Historie naší společnosti se počítá od roku 1952, kdy se tehdejší výzkumný ústav stal samostatným právním subjektem. Velká část naší historie je těsně spjata s historickou budovou sídla v Ústí nad Labem.
Budova byla postavena v letech 1893 až 1895 jako správní budova Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu, dnešního Spolku pro chemickou a hutní výrobu, akciové společnosti. Autorem plánů novogotické stavby byl podnikový stavitel Robert Langs. Nejpůsobivější částí celé budovy je hlavní schodišťová hala s třídílnou nástěnnou olejomalbou. Jejím hlavním úkolem bylo oslavit činnost Spolku a jeho vůdčí osobnosti. Ústřednímu poli obrazu dominuje postava dlouholetého ředitele, Dr. Maxe Schaffnera.
Nejkrásnější místností budovy je zasedací síň. Její interiér se dochoval v původní novogotické podobě. Střídá se zde dřevěné deštění a malované stěny. Malby ve schodišťové hale i zasedací místnosti pochází od malíře Josefa Reinera.
V roce 1931 přestala administrativní budova Spolku plnit svůj účel. Ve 30. letech byla přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře a byly sem soustředěny výzkumné kapacity Spolku. Poté, co bylo pohraničí obsazeno německou armádou, byl Spolek prodán. Nový vlastník, I. G. Farbenindustrie a Chemische Werke von Heyden, výzkum v nových laboratořích zastavil a větší část budovy v letech 1938 - 1945 pronajal ředitelství říšské pošty.
V roce 1952 budovu převzal nově vytvořený Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh) a své sídlo v ní má dodnes. V této budově mohl navázat na dlouholeté tradice chemického výzkumu ve Spolku.
V letech 2010 až 2015 vybudoval VÚAnCh v rámci projektu, financovaného z OP VaVpI, nové výzkumné centrum UniCRE, které soustředil do zrekonstruované budovy v Chemparku Záluží. Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, jak se dnes výzkumný ústav jmenuje, nyní působí v obou lokalitách, v Litvínově-Záluží a v Ústí nad Labem, kde je sídlo společnosti.