Systém GC/MS-IT (iontová past) Trace ITQ 1100, Thermo Scientific

Tento systém je vhodný především pro identifikaci neznámých látek v méně složitých vzorcích nebo pro sledování vybraných sloučenin ve znečištěných matricích. Technika MSn, kterou je tento typ přístroje vybavený, umožňuje rutinním způsobem stanovovat sloučeniny, které nelze detekovat jinými GC/MS technikami. MSn poskytuje maximální možnou selektivitu pro vybrané cílové komponenty a eliminuje tak falešně pozitivní či negativní identifikaci.

Systém pro komprehenzivní chromatografii GCxGC/MS-TOF

Systém GCxGC/MS (Pegasus, Leco) s kryogenním tryskovým modulátorem, který je určen pro širokou řadu aplikací, zahrnujících analýzu složitých matric, jako jsou ropné frakce nebo různé přírodní produkty, obtížně analyzovatelné obvyklými jednorozměrnými GC nebo GC/MS technikami. Účinný separační systém umožňuje rozdělovat složky vzorku jak podle jejich bodu varu, tak na základě jejich polarity. Ve spojení s vysoce výkonným softwarem lze provádět například skupinovou analýzu ropných produktů na základě počtu aromatických kruhů nebo počtu uhlíkových atomů v bočních alkylových řetězcích v molekulách aromatických uhlovodíků. Rozdělené skupiny látek lze vizualizovat ve 2D či 3D formátu a následně i kvantifikovat.

Stolní HPLC/MS systém

Spojení vysoce účinné kapalinové chromatografie na kolonách s normálními a reverzními fázemi s hmotnostní spektrometrií s vysokým rozlišením (UHPLC Dionex + Orbitrap Exactive Plus, Thermo Scientific) bude účinným nástrojem pro separaci, identifikaci a kvantitativní stanovení sloučenin a jejich skupin v nejsložitějších vzorcích, zejména z oblasti zpracování biomasy. Díky hmotnostnímu analyzátoru Orbitrap poskytuje detektor Exactive Plus hmotnostní spektra s vysokým rozlišením a přesně stanovenými hmotami v celém rozsahu pro rychlou, reprodukovatelnou a přesnou analýzu s mimořádnou spolehlivostí. Systém bude vybavený různými ionizačními technikami pro různé typy organických látek. Extrémně vysoká rozlišovací schopnost tohoto MS detektoru také uživatelům umožní analyzovat jejich vzorky přímým nástřikem bez předchozí separace kapalinovou chromatografií.

Všechny kombinované analytické techniky (GC-LC/MS) mohou být navíc využity v dalších oblastech zkoumání, jako ochrana životního prostředí (analytika vod a odpadů), bezpečnost potravin, farmacie, biochemie atd.

Fotogalerie infrastruktury CATPRO (4)

Systém pro komprehenzivní chromatografii LECO Pegasus 4D GCxGC-TOFMS
Systém GC/MS-IT (iontová past) Trace ITQ 1100, Thermo Scientific

Pokusné jednotky pro hodnocení aktivity katalyzátorů

Základem infrastruktury je sestava různě velkých čtvrt-provozních jednotek, které umožňují výzkum heterogenních katalyzátorů a katalytických procesů v reaktorech s pevným ložem. Mohou být provozovány v širokém rozmezí reakčních podmínek – teplota do 600 °C, tlak do 20 MPa, plyny H2, H2/H2S, N2, vzduch a etylen z plynového potrubí. Ostatní plyny mohou být dávkovány z tlakových láhví. Jednotky mohou být rozděleny do dvou základních skupin – jednotky pro nástřiky, obsahující síru (např. procesy hydrorafinace, hydrokrakování a testování katalyzátorů) a jednotky pro bezsirné nástřiky (např. hydrogenace a izomerizace, typicky používající katalyzátory na bázi vzácných kovů, stejně tak další reakce např. kondenzační reakce, konverze CO, parciální oxidace atd.). Tyto průtočné jednotky jsou plně automatizovány a provozovány zkušenou obsluhou 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Také mohou být rozlišovány na základě používaného množství katalyzátoru jako malé jednotky (5-20 g katalyzátoru) a velké jednotky (100-200 g katalyzátoru). Reaktory byly zkonstruovány společností Parr.

Navíc infrastruktura zahrnuje také adsorpční, destilační a mikroreaktorovou jednotku.

Mikroreaktorová jednotka se skládá ze šesti nezávislých reaktorů, zkonstruovaných z nerezu SS316. Reaktory jsou konstruovány pro provoz v izotermálním režimu a down-flow modu, pro operační tlak 10-195 bar a teplotu do 500 °C. Každý reaktor má svůj předehřívač, jehož provozní teplota je 350 °C. Do každého reaktoru je zaveden vstup následujících plynů: vodík nebo dusík o průtoku do 100 l/h, vodík o průtoku do 2 Nl/h a propylen do 50 Nl/h.

Mikroreaktorová jednotka je navržena pro nástřik kapalných surovin o viskozitě vyšší než 100 mPas. Pro zachování možnosti práce s různými typy kapalin, mohou být zásobník suroviny i kapalinová trasa do reaktoru temperovány v rozsahu 0-100 °C. Zásobník suroviny může být inertizován dusíkem a míchán pomocí magnetického míchadla. Dávkování kapalné suroviny může být v rozsahu od 3 do 150 ml/h. Výstup odtoku z mikroreaktoru je veden do vysokotlakého separátoru kapalné a plynné fáze, který může být temperován na teplotu 0 až 100 °C. Mikroreaktory jsou vybaveny na odběr vzorků jak v plynné, tak kapalné fázi.

Plynové chromatografy (GC) pro analýzu plynných a kapalných produktů

Infrastruktura je vybavena také plynovými chromatografy, které umožní okamžitou analýzu produktů, a tím zajistí zpětnou vazbu pro provoz pokusných jednotek. Jednu skupinu sedmi chromatografů (Agilent) v jedno- i dvoukanálové verzi, umožňující práci s náplňovými i kapilárními kolonami, lze připojit přímo k pokusným jednotkám, a tak zajistit on-line analýzu plynných produktů z různých chemických procesů – hydrogenace, krakování, hydrokrakování, izomerizace, deoxygenace, Fischer-Tropschova syntéza atd. Kromě těchto přístrojů je k dispozici dalších šest dvoukanálových chromatografů s kapilárními kolonami, vybavených různými typy nástřiku (split/splitless/on-column), které umožňují analýzu širokého spektra kapalných produktů. Skupina chromatografických přístrojů je ještě doplněna dvěma speciálními analyzátory pro simulovanou destilaci (Simdis), pro analýzu složitých výševroucích směsí. Chromatografická zařízení pro podrobnou charakterizaci a identifikaci látek v produktech jsou popsána níže.

Fotogalerie infrastruktury CATPRO (3)

Kapalinový chromatograf Agilent 1260
Mikroreaktory VINCI
Plynový chromatograf Agilent 7890A
Pokusné jednotky
Průtočný míchaný reaktor (CSTR) Parr 4547A
Vsádkový míchaný reaktor Parr HP/HT 4570

Hnětací stroj

Tento přístroj umožňuje přípravu homogenní katalyzátorové hmotymnožství od 100 do 1000 ml při řízených podmínkách (teplota 5 až 80 °C, nastavitelná rychlost mísení). Katalyzátorová hmota je pak převedena do extrudéru.

Extrudér

Katalyzátorová hmota je zpracovávána v extrudéru (Caleva VDE). Volbou vhodné vytlačovací matrice (válec, trojlístek atd. a jejich průměr 1 až 5 mm) se vytvářejí výtlačky požadovaného průměru a tvaru při regulované teplotě (5 až 80 °C) a rychlosti vytlačování. Po nařezání, vysušení a kalcinaci jsou připraveny pro použití.

Peletovací stroj

Zařízení (Pharservice MI-204) umožňuje připravit z původního katalyzátorového prášku katalyzátorové válcovité pelety (min. 350 pelet/h) o průměru 2 až 10 mm a s nastavitelnou výškou.

Doplňková charakterizace

Mechanickou pevnost výtlačků a pelet lze vyhodnotit pomocí speciálního zařízení (Micro-Epsilon UMZ/3k) podle ASTM norem D4179, D6175 a D7084. Pro charakterizaci tvarovaných katalyzátorů jsou samozřejmě k dispozici i výše uvedené interní techniky.

Fotogalerie infrastruktury CATPRO (2)

Extrudér s předmísičem Caleva
IKA PLANETRON® HKV 1 hnětací stroj
Modulový systém pro redukci velikostí částic a homogenizaci IKA magic LAB
Planetový mlýn FRITSCH Pulverisette 6
Tabletovací lis Phar Service ML-204
Trhací zařízení Micro-Epsilon UMZ-3k
Vypalovací muflové pece LMH 11/12

Poslání a cíle

Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. je samostatným právním subjektem, jehož hlavním posláním je vědeckovýzkumná činnost a poskytnutí podpory chemickému průmyslu v oblastech našich hlavních výzkumných aktivit.

Mezi hlavní cíle UniCRE patří:

  • Získávání grantů na národní úrovni pro jednotlivé oblasti výzkumu UniCRE.
  • Zapojení se do evropských struktur podpory vědy, výzkumu a vývoje a získání podpory pro prioritní projekty v jednotlivých oblastech výzkumu UniCRE.
  • Prohloubení spolupráce s akademickými pracovišti, např. s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzitou Pardubice nebo Ústavem chemických procesů AV ČR, v.v.i..
  • Aktivní zapojení do organizací, podporujících aplikovaný výzkum i spolupráci s průmyslem a to jak v rámci regionu, tak i na národní a evropské úrovni.

Nabídka spolupráce s průmyslem

Společnost UniCRE nabízí kvalitní vědomostní i instrumentální základnu pro rafinérsko petrochemický průmysl, stejně tak i pro zavádění nových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie a ochrany životního prostředí, zahrnující špičkové vybavené experimentální centrum i vysoce kvalifikované analytického zázemí.

Nabídka spolupráce s výzkumnými institucemi

Společnost UniCRE spolupracuje a nabízí spolupráci ostatním výzkumným organizacím na řešení projektů v rámci národních i mezinárodních grantů a smluvních zakázek.

Nabídka spolupráce se studenty

Společnost UniCRE nabízí velmi výhodnou spolupráci s českými i zahraničními studenty magisterských a doktorských studijních programů. V současné době spolupracuje s vysokými školami (např. VŠCHT Praha, Univerzita Pardubice) a předními pracovišti Akademie věd ČR (např. UCHP, UFCH JH).

Pronájem konferenčních prostor Nabídka pronájmu konferenčních prostor

Nabízíme k pronájmu konferenční prostory UniCRE v Chemparku Záluží i v Ústí nad Labem. Všechny místnosti jsou vybaveny prezentační technikou. Uspořádání stolů a židlí v jednotlivých místnostech lze měnit podle potřeb zákazníka. Na požádání zajistíme flipchart či prezentéry.