Výzkumná infrastruktura

Výzkumná infrastruktura

ORLEN UniCRE a.s. nabízí využití výzkumné infrastruktury pořízené v rámci projektu „Rozvoj výzkumné infrastruktury CATPRO“ (reg. číslo CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001801) pro odbornou veřejnost, a to v režimu Open Access, využití této infrastruktury je tedy poskytováno zájemcům zdarma. Soukromé podniky mohou v rámci své výzkumné činnosti nebo inovací využívat vybavení a služeb naší výzkumné infrastruktury, vždy dle určených podmínek.

 Nabízená infrastruktura zahrnuje následující:

Skenovací elektronový mikroskop s EDX analyzátorem

Skenovací elektronový mikroskop s EDX analyzátorem

Popis/Parametry
Skenovací elektronový mikroskop JEOL JSM-IT500HR s detektory sekundárních elektronů (SE), zpětně odražených elektronů (BSE) a energiově disperzní spektroskopii (EDS) vhodný pro analýzu různých druhů materiálů - anorganické, organické a biologické suché vzorky, metalurgické a geologické materiály v práškové i tvarované formě. Maximální velikost vzorku: 10 x 10 mm (šířka x výška). Možnost náklonu vzorku a rotace (360°). Pro nevodivé materiály se před analýzou provádí pokovení zlatem (JEOL JFC-1300 Auto fine coater).

Využití/Služby

  • Analýza mikrostruktury vzorků
  • Analýza chemického složení (bodové, liniové a plošné prvkové mapování)
Kontinuální destilace

Kontinuální destilace

Popis/Parametry
Kontinuální destilace slouží k separaci kapalin na základě rozdílného bodu varu, jak při atmosférickém tlaku, tak i za vakua. Destilační kolona o celkové délce 1650 mm a průměru 60 mm se skládá ze tří sloupcových segmentů se strukturovanou výplní z odolné nerezové oceli. Díky oddělení nádob pracující za atmosférických podmínek (zásobník suroviny, zásobník destilátu a zásobník destilačního zbytku) od nádob s vakuem pomocí systému hermeticky uzavřených čerpadel lze nastřikovat vzorek bez přerušení vakua. Toto umožňuje zcela nepřetržitý provoz. Zařízení kontinuální destilace je vybaveno čtyřmi hlavními elektrickými ohřívači: vařák s maximálním ohřevem do 300°C o objemu 2-4L a tři ohřívače pláště. Ve vařáku dochází k oddělení kapalin na základě bodu varu. Lehčí podíl stoupá k hlavě kolony, kde dochází k opětovné kondenzaci destilátu. Destilát je odváděný z kolony přes dělič zpětného toku. Dělič zpětného toku umožňuje průtok kondenzátu z kondenzátoru zpět do kolony, aby bylo možné dosáhnout požadovaného stupně separace, nebo do zásobníku destilátu. Destilační zbytek z vařáku je kontinuálně odváděn do zásobníku destilačního zbytku.

Využití/Služby
Jednotka kontinuální destilace nachází uplatnění při separaci většího objemu kapalin, které není možno efektivně rozdělit na laboratorních aparaturách. Nachází tak uplatnění například při přípravě dostatečného množství suroviny o specifickém destilačním rozmezí nebo čistotě před jejím dalším zpracováním na jednotkách ORLEN UniCRE.

Pokusná jednotka pro simulaci dvoustupňového hydrokrakování

Pokusná jednotka pro simulaci dvoustupňového hydrokrakování

Popis/Parametry
Pokusná jednotka je určena pro simulaci dvoustupňového hydrokrakovacího procesu. Jednotka zahrnuje dva trubkové průtočné reaktory o délce 900mm, průměru 17mm. Reaktory jsou zapojeny v sériovém zapojení s možností odběru vzorků reakční směsi mezi reaktory. Každý reaktor je uzpůsoben pracovním podmínkám až do tlaku 20 MPa a teplotám do 500°C. Středem každého reaktoru je vedena termotrubka, ve které je umístěna termosonda s pěti termočlánky pro měření teplotního profilu v reaktoru a katalytické vrstvě. Zatímco v prvním reaktoru dochází převážně k hydrogenačním reakcím, ve druhém reaktoru probíhají reakce hydrokrakovací. Oba reaktory jsou otápěny elektricky. Surovina je pomocí čerpadla postupně smísena s plynným reaktantem a následně směs kapalného a plynného reaktantu prochází samotnými reaktory.

Využití/Služby
Jednotka je používána pro simulaci dvoustupňového hydrokrakovacího procesu, výzkum vlivu provozních podmínek, aplikace alternativních surovin a různých typů katalyzátorů na cílové produkty. Experimenty mohou probíhat v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, a to včetně dlouhodobého testování v řádu přibližně 6 až 12 měsíců. Na jednotce lze testovat a porovnávat nové typy katalyzátorů na zvolených surovinách za standardních podmínek, a tím simulovat proces v průmyslovém měřítku. Testování na hydrogenační jednotce je tak nezbytným krokem pro optimalizaci tradičních rafinérských technologií v návaznosti na dekarbonizační cíle. Jednotka zároveň umožňuje efektivní zpracování udržitelných surovin pro výrobu obnovitelných komponent paliv a / nebo využitelných v petrochemickém sektoru, a to včetně upgradingu jinak nevyužitelných těžších frakcí, např. vosků vyrobených Fischer-Tropschovou syntézou na unikátní jednotce ORLEN UniCRE.

Jednotka Fischer-Tropschovy syntézy

Jednotka Fischer-Tropschovy syntézy

Popis/Parametry
Jednotka R35 FTS je čtvrt provozní zařízení přepracovávající CO a H2 na směs uhlovodíků s velmi širokou distribucí molekulových hmotností, od plynů, přes kapaliny až po vosky.
Jedná se o dvojici průtočných reaktorů o délce 1300mm a průměru 27mm instalovaných v termostatické lázni. Přenos tepla je zprostředkován teplosměnným médiem cirkulovaným pomocí čerpadla s magnetickou spojkou. Reaktory jsou připraveny pro práci při maximální teplotě 450°C. Teplota uvnitř každého reaktoru je měřena a regulována pomocí termosondy skládající se z dvaceti termočlánků. Jednotka využívá jako surovinu CO a H2 různého původu. Plyny jsou před vstupem do jednotky předčišťovány v soustavě čistíků, které jsou naplněny vhodným sorbentem.
Výstupem Fischer-Tropschovy syntézy je směs uhlovodíků, které jsou oddělovány ve třech stupních. V prvním stupni dochází k odseparování nejtěžší frakce produktu při teplotě 90-100°C (FTS vosků). Ve druhém stupni dochází k odseparování produktu při teplotě 15°C. Ve třetím stupni dochází ke kryogennímu vymražení lehkých plynných podílů. Neoddělené produkty ze třetího stupně jsou vedeny na IR analyzátor k jejich vyhodnocení.

Využití/Služby
Jednotka Fischer-Tropschovy syntézy umožňuje výrobu syntetických uhlovodíků aplikovatelných v řadě rafinérských i petrochemických procesů. Pomocí optimalizace provozních podmínek Fischer-Tropschovy syntézy a volbou vhodných testovaných katalyzátorů lze vyrábět různý poměr jednotlivých uhlovodíkových frakcí uplatnitelných při výrobě syntetických paliv.

Prosévačka s příslušenstvím

Prosévačka s příslušenstvím

Popis/Parametry
Analytický sítovací stroj AS 200 control se používá při výzkumu a vývoji, kontrole kvality surovin, polotovarů a hotových výrobků i při monitorování výroby.
Jeho hlavní parametry jsou

  • Ovladatelný elektromagnetický pohon. Ostré frakce se získají i po velmi krátkých dobách sítování.
  • 3D pohyb pro rovnoměrné rozprostření materiálu po celé ploše síta (přispívá k lepšímu rozdělování analyzovaného vzorku po ploše síta a zlepšuje reprodukovatelnost).
  • Vstupní velikost materiálu 20 µm – 25 mm.
  • Plně digitální ovládání.
  • Až 99 sítovacích programů.
  • AS 200 control lze kalibrovat.
  • Jednoduché nastavení výšky vibrací, času, intervalu.
  • Nastavení, zobrazení a sledování parametrů digitálně.

Využití/Služby
Sítovací stroj se hodí pro stanovení distribuce velikosti částic vstupních surovin, mezikontrole a kontrole koncových produktů.

Sítová analýza
Sítová analýza je především používána pro charakterizaci zrnitosti kameniva a plniv, tj. sypkých materiálů, jejichž velikost částic je větší než rozsah použití laserové difraktografie. Principem je gravitační třídění na sadě sít s následným zvážením jednotlivých frakcí.

Vakuová rotační odparka Büchi Rotavapor R-300 s příslušenstvím

Vakuová rotační odparka Büchi Rotavapor R-300 s příslušenstvím

Popis / parametry
Laboratorní přístroj umožňující destilaci za vakua i za atmosferického tlaku. Jeho součástí je chemicky odolná membránová pumpa V-300 s PTFE a pokročilý kontroler Interface I-300 Pro, pomocí kterého lze ovládat veškeré parametry procesu - rychlost otáčení, teplota, tlak. Interface I-300 navíc disponuje knihovnou rozpouštědel, funkcí časovače a funkcí automatické řízené destilace.

  • Rychlost otáčení: 10 – 280 ot /min
  • Zdvih baňky : manuální / elektrický
  • Teplotní rozsah: 20 – 200°C
  • Objem odpařovací baňky : až 5000 ml
  • Konečné vakuum : až 5 mbar

Využití / služby
Vakuová rotační odparka se využívá pro rychlé oddestilování rozpouštědel z roztoků (směsí) při menším tepelném namáhání látek v těchto roztocích (směsích) obsažených.

Membránová vývěva s příslušenstvím

Membránová vývěva s příslušenstvím

Popis/parametry
Úplně bezolejová – plné vakuum.
Integrovaný KNF sušící systém zajistí rychlé odstranění kondenzátu z hlavy vývěvy beze změny vakua, což významně snižuje dobu provozu a chrání hlavu vývěvy.
Bezúdržbová.
Plynotěsná, rychlost průsaku cca 6 x 10-3 (mbar x l)/s, netestováno v sériové výrobě;

Využití/Služby
Membránová vývěva pro širokou škálu laboratorních aplikací.
Je vhodná pro neutrální a mírně korozivní plyny a páry.

 

Heliový pyknometr

Popis/Parametry
Pycnomatic Evo je vybaven třemi hliníkovými redukcemi analytické komory o objemu 20 cm3, 40 cm3 a 60 cm3. Dále má zabudované zařízení pro udržování konstantní teploty (Peltier).

Využití/Služby
Používá se pro měření skutečné hustoty pevných materiálů a prášků pomocí techniky vtlačení helia. Měření hustoty je základní analytická technika sloužící k definování vlastností pevných látek.

Optický mikroskop s digitálním snímáním a zpracováním obrazu

Optický mikroskop s digitálním snímáním a zpracováním obrazu

Popis/Parametry
Optický mikroskop Nikon Eclipse LV150N umožňuje aplikovat čtyři kontrastní metody – pozorování v odraženém světle, pozorování v polarizovaném světle, diferenciální interferenční kontrast a pozorování v temném poli. Optický mikroskop slouží ke zkoumání vzhledu materiálů. Vybavení mikroskopu také umožňuje vytváření obrázků s velkou hloubkou ostrosti dosažené digitálním skládáním více obrazů, vytváření 3D obrazů znázorňujících morfologii povrchu, měření délek, úhlů, ploch apod.

Využití/Služby

  • Analýza vzhledu materiálu
  • Vytváření 3D obrazů znázorňujících morfologii povrchu
Planetový mísič

Planetový mísič

Popis/Parametry
Planetový mísič SPAR SP-200D vhodný pro mísení a homogenizaci různých druhů anorganických materiálů. Planetový mísič zajišťuje rovnoměrné míchání bez mrtvých rohů nebo zbytků a může dosáhnout rychlého a efektivního míchání materiálů v krátkém časovém období. Maximální množství surovin: 19 l. Možnost regulace tří různých rychlostí.

Využití/Služby
Mísení a homogenizace různých druhů anorganických materiálů.

Systém automatického doplňováním dusíku (autofill)

Systém automatického doplňováním dusíku (autofill)

Popis/parametry
Laboratorní kulový mlýn s kontinuálním dávkováním dusíku. Teplota mletí je -196 °C, maximální rychlost 30 Hz. Vstupní velikost částic max. 8 mm a objem vzorku do 20 ml.

Využití/Služby
Příprava vzorků pro analytické a výzkumné účely vyžadující najemno namleté vzorky (až 5 µm).

Sušárna laboratorní

Sušárna laboratorní

Popis/parametry
Laboratorní sušárna s ventilací (typ lískové sušárny s patry), teplotní rozsah 50 – 330 °C; počet pater 5, maximální hmotnost na patře 25 kg
Rozměry komory: šířka x výška x hloubka 464 x 608 x 343 mm

Využití/služby
Sušárna s ventilací slouží k sušení vzorků ve statické poloze. Sušení probíhá v atmosféře vzduchu. Na rozdíl od například rozprašovací nebo fluidní sušárny nevytváří částice určité velikosti, ale vysušený filtrační koláč, který podle charakteru vzorku může být spečený.

Analyzátor - detektor pro kontinuální měření koncentrací H2S

Analyzátor - detektor pro kontinuální měření koncentrací H2S

Popis/Parametry
Analyzátor pro kontinuální měření koncentrací H2S v proudu plynu (N2, vzduchu, technického vzduchu apod.).

Klíčové specifikace
PID detektor na měření obsahu H2S v experimentálním systému.
Systém se skládá z PID senzoru, A/D převodníku signálu (4-20 mA / USB), napájecího zdroje 230 VAC/24 VDC a vyhodnocovacího software.
Koncentrace sulfanu v rozsahu 1 – 8000 ppm H2S je možné sledovat na připojeném PC.

Využití/Služby
Stanovení obsahu H2S v požadovaném plynném proudu.

Nožový mlýn

Nožový mlýn

Popis/parametry
Nožový mlýn Pulverisette 11 (FRITSCH) disponuje rychlostí otáček 2 000 – 14 000 rpm a skleněnou nebo nerezovou mlecí nádobou. Udávaná výsledná zrnitost materiálu je < 300 µm.

Využití/Služby
Mlýn je vhodný pro mletí a homogenizaci vlhkých, mastných, ale i suchých, měkkých, středně tvrdých a vláknitých vzorků.

Data naměřená v rámci využívání této infrastruktury jsou zdarma k dispozici. V případě zájmu nás kontaktujte zde: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo-eu msmt

Existence koncernu

Struktura skupiny ORLEN Unipetrol a.s.

KONCERNOVÁ DEKLARACE ORLEN UniCRE a.s.

Koncernová deklarace v souladu se zákonem ze dne 25. ledna 2012 č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „ZOK“): Společnost ORLEN UniCRE a.s., IČ: 62243136, se sídlem Revoluční 1521/84, Ústí nad Labem-centrum, 400 01 Ústí nad Labem, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labe, sp. zn. B 664, je jako řízená osoba součástí koncernu Skupina ORLEN Unipetrol řízeného společností Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A, se sídlem Chemików 7, Płock, Polská republika, akciová společnost zapsaná v rejstříku podnikatelů Okresního soudu ve Varšavě vedoucího Národní soudní rejstřík pod číslem KRS 0000028860, jako řídící osobou. V souladu s ustanovením § 79 odst. 2 ZOK, společnost PKN ORLEN S.A. uplatňuje v rámci koncernu Skupina ORLEN Unipetrol koncept jednotného řízení. Toto oznámení je činěno v souladu s ustanovením § 79 odst. 3 ZOK.

Plán rovnosti žen a mužů

Tímto plánem, který byl odsouhlasen vedením společnosti ORLEN UniCRE, a.s., se vedení společnosti ORLEN UniCRE, a.s. zavazuje k integraci principů GEP (Gender Equality Plan) do pracovních procesů a řízení a k realizaci konkrétních kroků, vedoucích k implementaci plánu.

Obsah plánu si můžete přečíst zde: