Aktuality

Nové publikace výzkumníků UniCRE pomohou při restaurování památek

Pracovníci UniCRE ve spolupráci s kolegy z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně napsali a v polovině června pokřtili knihy Dekorační kameny Čech, Moravy a Slezska a Vápence a písky Čech, Moravy a Slezska. Publikace jsou vítanou pomocí zejména pro pracovníky Národního památkového ústavu, restaurátory a další odborníky, kteří se profesně zabývají obnovou památek. Umožní jim totiž snáze nalézt vhodné materiály pro renovace. Vydání knih předcházel pětiletý podrobný průzkum ve 155 lomech v celé České republice.

Publikace prezentují výsledky pětiletého výzkumu surovin dobývaných ve 155 lomech České republiky. Uvádějí jejich chemické složení, fyzikální vlastnosti i popisy konkrétních lomů. Dále obsahují přehled historie jejich využívání ve stavebnictví a další detaily o jejich dobývání a zpracování. „Publikace tak odborníkům umožní snáze najít materiály, které svými vlastnostmi odpovídají původním materiálům použitým při stavbě historických objektů“, vysvětluje Petr Koutník, jeden z autorů.

Knihy jsou obrovskou pomůckou pro všechny, kdo se zabývají památkovou péčí. Podobné publikace v našem profesním světě dlouho chyběly. Jsou cenným zdrojem informací při hledání autentických materiálů nutných pro opravu poškozených památek. Užitečná je jak kniha o dekoračních kamenech, tak ta o píscích, protože při míchání tmelu a malty na obnovu fasád je potřeba najít takový písek, který nejvíce odpovídá původnímu složení“, pochvaluje si obě knihy litoměřický restaurátor Libor Pisklák.

Jsem rád, že se všem, kteří se na tomto projektu podíleli, podařilo jej dovést do úspěšného konce. Přál bych si, aby takto zdařilých projektů bylo více, a doufám, že knihy budou dobrým pomocníkem a zdrojem informací“, zhodnotil práci svých kolegů ředitel UniCRE František Svoboda.

Průzkum lomů probíhal v rámci projektu s názvem „Surovinové zdroje pro obnovu kulturního dědictví“, který podpořilo Ministerstvo kultury České republiky v rámci programu NAKI. Dalším výstupem projektu jsou webové stránky http://kamenolomy.fzp.ujep.cz/index.php. Vzorky kamenů, které byly během výzkumu odebrány a popsány, UniCRE věnovalo Muzeu města Ústí nad Labem.