News

PORG in the UniCRE

PORG, prestižní pražské gymnázium, přijalo pozvání do Chemparku. Program návštěvy začal v Univerzitním centru přednáškou o zpracování ropy. Po ní se studenti rozdělili na dvě skupiny a vydali se na prohlídku našich laboratoří a pokusné základny. Na závěr se vyrazili podívat do Unipetrolu.

V UniCRE se porgánům líbilo. Byli aktivní a kladli zajímavé otázky. Zajímala je třeba perspektiva biopaliv. Poprosili jsme je o reakce na exkurzi. Můžete přečíst reakce některých z nich:

Jan: Je bezpochyby zajímavé podívat se, jak funguje velký petrochemický podnik. Úvodní přednáška byla ideálně dlouhá a dosti „interaktivní“, přednášející byl skvělý (srozumitelný, ale dostatečně vědecký a vtipný) takže se člověk nenudil. Laboratoře byly velmi zajímavé, i když by byl na místě asi trošku delší výklad (obecně to na exkurzi chtělo tak třikrát víc času…). Procházka po areálu byla zajímavá, zajímavě komentovaná. Bylo skvělé, že nás na ní provázel člověk, který je s komplexem sžitý a zná ho. Do budoucna by bylo skvělé, kdyby se dalo vystoupit z autobusu a jít se na vše podívat trochu více zblízka. Celkově, jedna z nejlepších exkurzí, kterou jsem kdy zažil.

Nikol: Podle mě to byla jedna z nejlepších exkurzí tento rok. Vyhovovalo mi, že jsme pro ni měli vyhrazený celý den, tudíž jsme si toho mohli projít a vidět mnohem víc. Další plus byla rozhodně pochopitelnost prezentací a výkladů, i když i tady nastaly momenty, při kterých jsem na chvilku nevěděla, o čem je řeč. Každopádně exkurzi jsem si užila a pokud by se někdy v budoucnu opakovala, určitě bych byla na seznamu přihlášených

Otto: Obrovský areál, s výzkumnými laboratořemi a množstvím moderního vybavení, tisíce pracovních míst. Dostat se na exkurzi do tohoto místa není jednoduché, když už se to ale podaří, je to opravdu zážitek. Přednáška, prohlídka, projížďka po areálu, návštěva laboratoří, spousta nových informací. Celý den se o nás velmi pečlivě starali zajímaví lidé, a opravdu dobře. Vše bylo vysvětleno pečlivě a se zapálením. Bylo s námi zacházeno přímo přepychově, jestli si něco budu pamatovat ještě déle, než jak důležitá je zdejší výroba, bude to dortík s jahodou a kuřecí burger. ​​

Magdalena Janichová, vyučující chemie: Moc děkujeme za možnost exkurze. Já jako učitelka pořád narážím na příliš teoretické pojetí chemie na gymnáziích. Já sama jsem absolventkou chemické průmyslovky a i po 18 letech učitelské praxe stále bojuji s nedostatkem možnosti získat praktické znalosti z exkurzí a dovedností v laboratořích z důvodu nedostatku času v učebním plánu. Proto velmi vítám jakoukoli příležitost přiblížit studentům reálnou podobu a význam chemie.